#kendiniispatla
#kendiniispatla
Birlikte bilgi oluşturalım
Birlikte bilgi oluşturalım

 

PARA KAZAN

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

 

Günümüzde hızla baş göstermeye başlayan su sıkıntısı için buzullardan su üretmek için nasıl bir enerji kaynağı kullanmalıyız üzerine bir görüş
#kendiniispatla

Buzul Suyu Taşımacığında Enerji


Başka bir makalemde buzullardan neden ve nasıl su elde edeceğimizi yazmıştım. Bu makalemde ise buzul sularının hangi enerji kaynağı ile taşınabilir olduğundan bahsedeceğim.


Enerji Kaynağı Seçenekleri


Bütün aktivitelerde enerji gereklidir. Günümüzde kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar enerji kaynağı kullanımında büyük paya sahiptir. Ancak bu fosil yakıtlar belkide 100 yıl içinde tükenecek. Son zamanlarda alternatif enerji kaynaklarının kullanımının arttırılması için yoğun çalışmalar var. Özellikle tükenmeyen güneş ve rüzgar enerjilerinden faydalanmak oldukça popüler. Buzullardan suyun taşınması da oldukça fazla enerji gerektirdiği için tükenmeyen yani yenilenebilir bu alternatif enerji kaynaklarını kullanmak oldukça önemlidir.
Susuzluk gelecek dünyamızın önemli bir sorunu olarak öngörüldüğü için buzullarda depolanmış tatlı suyun kullanıma sunulması gerekir ve bunla ilgili yazımı ilgili makalemde bulabilirsiniz. Burada konu buzullarda katı olarak depolanmış suyun bir şekilde açığa çıkarılması, taşınması ve depolanmasıdır.


Buzullar Tatlı Suya Dönüştürülürken Enerji Kaynakları Kullanımı


Tıpkı mermer ocaklarında mermer tabakalarının bloklar halinde çıkarılması gibi buzullarında bloklar halinde kesilerek büyük yük gemileriyle taşınması bir alternatif olarak görülebilir. Diğer bir alternatif ise buzulların oldukları yerde eritilerek su haline getirilip taşınması söylenebilir. İster buzulların kesilmesi yada eritilmesi işlemi olsun ister buzulların büyük yük gemileriyle taşınması olsun oldukça fazla enerji gerekiyor. Kullanılan enerji ekonomik, kolay üretilen ve tükenmez olmalı ki buzullardan su taşınabilsin. Günümüzde akarsular üzerine inşa edilen barajlardan ve yeraltı sularından faydalanıyoruz. Ancak bu su kaynaklarını kirlettik ve küresel ısınma kalan su kaynaklarımızı da tüketmekte. Bu durumda tatlı su kaynağı olarak göller ve buzullar akla gelir. Göller ise çok ta kullanışlı olmayacak ve küresel ısınmanın etkisiyle fazla uzun ömürlü olmayacaktır. Buzullar ise küresel ısınmanın etkisiyle erise bile eriyen buz kütleleri okyanusların tuzlu sularına karışmadan kurtarılabilse ve taşınabilse gelecek dünyamızın en önemli doğal kaynağı olacaktır. Ayrıca buzullar diğer tüm tatlı suların toplamından çok daha fazla rezerve sahip. Dünyada su tükenince buzullar vazgeçilemez bir tatlı su kaynağı olabilir.
Buzullardan su üretmek akla çılgınca gelebilir. Buzullardan su üretmek çok fazla enerji kaynağı tüketimi olabilir. Buzullardan su üretmek çok fazla işgücü isteyebilir. Ancak gelecek dünyamızın çaresi de buzullar olabilir.


Buzullardan Tatlı Su Üretmenin Sonuçları


Buzullardan su üremek belki de doğaya zarar verebilir. Hepimiz buzulların eridiğini ve bu erimenin küresel bir felaket getireceğini biliyoruz. Ancak susuzluğun da çok büyük bir felaket olduğunu biliyoruz. Çaresizlik buzullardan su üretmeyi beraberinde getirebilir. Farklı bir bakış açısı da geliştirebiliriz. Çünkü buzullar zaten küresel ısınmanın etkisiyle eriyor. Buzullar bloklar halinde zaten parçalanıp okyanusun tuzlu sularında eriyip gidiyor ve tuzlu suyun bir parçası halinde geliyor. Buzulların kopan ve eriyen parçalarını okyanusa karışmadan kurtarabilirsek tatlı suyumuzu doğaya çok fazla zarar vermeden elde edebiliriz. Böylece gelecekte bizi bekleyen susuzluk ihtiyacımızı giderebiliriz. Tabiki bunun ön hazırlığı oldukça yorucu olacaktır. Araştırmalar, denemeler, olumlu ve olumsuz sonuçlar, ülkeler arası anlaşmalar, teknoloji, araç-gereç ve uygulama aşaması her biri ayrı bir zorluk barındırıyor. En iyisi çaresiz kalmadan önce geleceği görüp şimdiden çalışmalara başlamak ve gelecek kuşaklara bilgi birikimini devretmek.

ÖNERİLEN MAKALE

Editörlerimiz tarafından önerilen makaleleri aşağıda listeledik. Önerilen makaleler güncel konulardan, en çok okunan makalelerden ya da haberlerden seçilmektedir.

BUZUL SUYU TAŞIMACILIĞI
Etrafına bakıp gördüğün her şey… işte bunlar çevreyi oluşturuyor. Kimi canlı kimi cansız, kimi var ki insan tarafından oluşturulan beşeri unsurlar. Bu beşeri unsurlar

Okumaya devam et

 

ÖNERİLEN MAKALE

Editörlerimiz tarafından önerilen makaleleri aşağıda listeledik. Önerilen makaleler güncel konulardan, en çok okunan makalelerden ya da haberlerden seçilmektedir.

KÜRESEL ISINMAYI ABARTIYOR MUYUZ
Küresel usınmayı abartmaya gerek yok. Dünyanın yaratılışından bu yana dünyanın başına ne felaketler geldi. Dünya karaları yer değiştirdi bu sırada çok büyük deprem

Okumaya devam et

 

 

HEMEN 2 KAT KAZAN

Gıdanın geleceği hakkında yazan 2 kat kazanıyor.

Hemen Başla

 

 

#kendiniispatla

Birlikte bilgi oluşturalım

 

HEMEN KAZAN

Hemen içerik yazmaya başla ve kazan

Hemen Başla

 

Bilim
Nasıl yapılır
Siyaset
Toplumsal olay
Sağlık
İş hayatı
Teknoloji
Ürün açıklama
Psikoloji
Copyright © 2015 www.kendiniispatla.com. Tüm hakları saklıdır. info@kendiniispatla.com