#kendiniispatla
#kendiniispatla
Birlikte bilgi oluşturalım
Birlikte bilgi oluşturalım

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

MEHMET OKUYAN KİMDİR?

orman yağmuru çeker mi

Mehmet Okuyan Kur'an talebesidir. Mehmet Okuyan kendisini böyle tanımlamaktadır. İslam dinini Kur'an-ı Kerim'e göre yaşamayı ilke edinmiş bir İlahiyat profesörüdür. Yaptığı iş gereği bazılarınca sevilen ve bazılarınca sevilmeyen bir insandır. Şimdi Mehmet Okuyan'ı biraz daha yakından tanıyalım.

Mehmet Okuyan 1965 yılında Trabzon'un Çaykara ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Çaykara’da orta öğrenimini ise Hayrat'ta bitirdi. 1983-1987 yılları arasında 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde eğitim gördü. 1988 yılında aynı fakültede Tefsir Anabilim Dalı'nda Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1990 yılında Yüksek Lisansını, 1994 yılında da Doktora çalışmalarını tamamladı. Aynı yıl Yardımcı Doçentlik kadrosuna atandı. 2002 yılında Doçent, 2008’de ise Profesör unvanını aldı. Halen 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliğine devam etmektedir.

 

mehmet okuyan

MEHMET OKUYAN'IN AKADEMİK HAYATI

Samsun'da 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde profesör olan Mehmet Okuyan bazen televizyon programlarında da karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca kendi youtube kanalına da video yüklemektedir. Alanında birçok kitap çıkarmıştır. Mehmet Okuyan uzun çalışmalar sonucu Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali çıkarmıştır. Ayrıca bunu ücretsiz mobil uygulama olarakta yayınlamıştır. Onlarca ciltten oluşan Tefsir yayınlamıştır.

MEHMET OKUYAN'IN İSLAMA BAKIŞI

Mehmet okuyan kendisini Kur'an Telebesi olarak tanıtır. 35 yıldır Kur'an-Kerim ile uğraşmaktadır. Her ne kadar kendisi için hadis inkarcısı dense de o bu ifadeyi doğru bulmamaktadır. Mehmet Okuyan karşılaştığım bir hadise bakarım önce Kur'an-ı Kerim'e uyuyor mu demektedir. Şayet Kur'an-ı Kerim ayetleri ile çelişen bir hadis varsa, bunun Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in söylediğini düşünmüyorum demektedir. Bazı ilahiyatçılar toptan hadisi yok sayar bazıları ise hadislerin hepsini doğru sayar. Bazıları ise sahih hadis olduğu bilinen hadisleri kabul eder. Mehmet Okuyan ise Kur'an ayetleri ile çelişip çelişmediğine bakmaktadır. Okuyan'a göre Hz. Muhammed'in söylediği düşünülen sözler rivayet edilerek geldiği için anlam kaymaları ve aktarım tarzlarında aksamaların olması muhtemeldir. Ayrıca Hz.Muhammed'in söylediği sözün zamanı ve hangi şarta göre söylendiği de önemlidir.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nde görevini yapan Mehmet Okuyan'ın kendi ifadelerinden de anlaşılan o ki kendisi hadisleri inkar etmiyor. Hadislerin Kur'an ayetlerine uyumuna ve söylendiği zamanın şartlarına bakılması gerektiğini söylüyor. Bu ifadelerden hadis inkarcısı olarak yaftalanmasının doğru olmadığı ortadadır. Kendisi de bu şekilde anılmaktan hiç hoşlanmamaktadır.

MEHMET OKUYAN KUR'AN MEALİ

Uzun yıllardır tefsir ile uğraşan Mehmet Okuyan Kur'an tefsiri üzerine çalışmalarını tamamlamak üzeredir. Tefsir hazırlama sürecinde aynı zamanda Kur'an meali çalışmasını bitiren Mehmet Okuyan kitabını baskıya verip yayınlamıştır. Çalışmasını web sitesinde ve uygulamada paylaşmıştır. Web sitesinden açıklamaları meal ve telefon uygulamasına ulaşılabiliyor. Kuran meali çalışması incelendiğinde görülüyor ki söz konusu ayet detaylıca açıklanmış. Hem teknik açıdan hem de ilişkili ayetler açısından analiz edilip paylaşılmış. Dikkatle ve özgüvenle hazırlanmış bir kitap ortaya çıkmış ve onu aktarmak için çağa uygun web teknikleri kullanılmış. Ayrıca kendisinin youtube kanalı vardır. Kanalında tefsir dersleri ve dini bilgiler paylaşmaktadır.

Ayetlerin açılımında evrenselci yaklaşım izleyen Mehmet Okuyan zaman zaman başka mealciler ile de ters düşebilmektedir. Çünkü meallerde farklı yaklaşımlar olabilmektedir. Evrenselci yaklaşım Kur'an ayetlerinin her biri günümüzde de aynen geçerlidir söylemiyle tanımlanabilir. Bunun dışında en bilindik olarak tarihselci yaklaşım ve bazı ayetlerin bazı ayetleri etkisiz kıldığını söyleyen nasih mensuh yaklaşımı da mevcuttur.

mehmet okuyan meal

MEHMET OKUYAN'IN ESERLERİ

Çok Anlamlılık bağlamında Kur’an Sözlüğü
Kıssalar Ne Söyler? Yaratılış Ve Hz. Nuh
Kur’an’da Hz.Yusuf Kıssası
Hayatın İnşası İçin Yasin Suresi Tefsiri
Kısa Surelerin Tefsiri (5 cilt)
Kıssalar Ne Söyler? Yaratılış ve Hz. Adem
Kur’an’a Göre Yedi Aşamada Ahiret
Kur’an’a Göre Kabir Azabı
Kur’an-ı Kerim’den Mesajlar (5 cilt)
Kur’an-ı Kerim’e Göre Kabir Kavramı Ve Kıyamet-Ahiret Süreci
Necmuddin Daye Ve Tasavvufi Tefsiri
Kur'an Meal-Tefsir

ÇOK OKUNANLAR
Orman Yağmuru Çeker mi?
Orman yağmuru çeker mi acaba. Halk dilinde ormanlık alanların yağmuru çektiğini çok duyduk. Acaba gerçekten

Okumaya devam et
İklim Değişikliği Nedir?
İşte bu ortalama değerlerin değişmesi iklim değişikliği oluyor. İklim değişikliğinin etkileri canlı cansız tüm varlıkları

Okumaya devam et

 

ÖNERİLEN MAKALE

Editörlerimiz tarafından önerilen makaleleri aşağıda listeledik. Önerilen makaleler güncel konulardan, en çok okunan makalelerden ya da haberlerden seçilmektedir.

Bulutlar Nasıl Oluşuyor
Yeryüzünden buharlaşan suyun atmosferde yoğunlaşıp asılı durmasıyla bulutlar oluşur. Bu tanımı daha basit bir

Okumaya devam et
Ekosistem Bozulması 10 örnek
Bu yazıda ekosistem nedir, ekosistem bozulmasına örnekler vererek açıklayacağız. Verdiğimiz örnekler dünyada yaşanmış ekosistem bozulmaları olacaktır. Bunlardan bazılarını

Okumaya devam et
İklim Değişikliği Nedir?
İşte bu ortalama değerlerin değişmesi iklim değişikliği oluyor. İklim değişikliğinin etkileri canlı cansız tüm varlıkları

Okumaya devam et

 

 

 

Bu yazımızı beğendiysen paylaşarak daha çok kişinin okumasını sağlayabilirsin. Ayrıca sende bize makale yazarak para kazanabilirsin.

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

#kendiniispatla

HEMEN KAZAN

Hemen içerik yazmaya başla ve kazan

Hemen Başla