#kendiniispatla
#kendiniispatla
Birlikte bilgi oluşturalım
Birlikte bilgi oluşturalım

 

PARA KAZAN

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

 

SEDAT PEKER VİDEOLARI REKLAMLI OLSAYDI

Sedat peker'in videoları 1 ay gibi bir sürede 72 milyon izlenmiş. Eğer bu videolar reklam geliri getirseydi kaç para kazandırırdı hesabı yaparak youtubeden kaç para kazanılır sorusuna somut bir örnekleme yapmak istiyorum.

#kendiniispatla

SEDAT PEKER VİDEOLARI REKLAMLI OLSAYDI

Sedat Peker videoları 1 Haziran tarihi itibariyle 72 milyon izlenmiş. Bir kamera bir tripod ile youtube ne kadar kazandırırmış inceleyelim. Sedat Peker’in youtube kanalında başka videolarda var. Burada sadece bölüm olarak yayınladığı yani 1’den 8’e kadar olan seri videolarını hesaba katarak 72 milyon izlendiğini söylüyorum. İşte buna göre Sedat Peker’in videolarında reklam geliri olsaydı 1 ay içinde kaç para kazandırabilirdi hesabını kabaca yapacağım.

Sedat Peker videolarından reklam geliri elde etmiyor, öncelikle bunu belirtmeliyim. Zaten söylediklerinin duyulması için ne reklam alıyor ne de telif hakkı istiyor. Eğer reklam geliri elde etseydi ne kadar ve nasıl gelir elde ederdi şimdi bunu kabaca hesaplayalım.

Youtube videolarında gösterilen reklamlar video üreticisine para kazandırır. Bir videoda gösterilen reklam sayısı, gösterilen reklam türü, reklamı verenin reklam ücret teklifi, reklamı verenin para birimi ve videonun reklam çekme gücü kazanacağınız parayı etkiler.

Türkiye şartlarında yani Türk Lirası hesabına göre yarım saatlik bir video 1000 izlenmeye ortalama 1 Lira kazandırır. Bu yarım saatlik videoda ortalama 4 reklam gösterildiğini kabul edelim. Eğer bu video 1 milyon izlenme olsaydı 1000 Lira kazandırırdı. 10 milyon izlenme olsaydı 10 bin lira kazandırırdı. Ve bu video yarım saat değil de 1 saat olsaydı 20 bin lira kazandırırdı.

Şimdi de yukarıdaki hesaba göre Sedat Peker videolarının kazancına bakalım. Toplam 8 video ve 72 milyon izlenme vardı. Bunu düz hesap yapıp toplamda 80 milyon izlenme kabul edersek video başına 10 milyon izlenme olur. Yani sedat Peker’in 1 videosu 10 milyon izlenirse, yukarıdaki hesaba göre 20 bin lira kazandırırdı. Toplamda 8 video olduğuna göre tüm bu videolardan oluşan toplam reklam kazancı 160 bin lira olurdu. Ayrıca bu videolar neredeyse en başından en sonuna kadar izleniyor. Youtubedeki çoğu video en başından en sonuna kadar izlenmiyor. Sedat Peker’in videolarının baştan sona izlendiğini kabul edersek bu kazancın neredeyse ikiye katlanacağını tahmin edebiliriz. Youtube de bir video ne kadar uzun süre izlenirse o kadar fazla reklam gösterimi olacağı için kazançta artar. Ayrıca bu videoların izlenmeleri sürekli artmakta ve kazançta sürekli çoğalmaktadır. Tabi hesaba yatan para çekilince ilk baştaki gibi fazla fazla kazandırmayacak, çünkü genellikle videolar daha sonraki zamanlarda ilk yayınlandığı zaman kadar fazla izlenmiyor.

Birde bu videoların yurt dışında izlendiğini düşünürsek bir kez daha katlanacağını düşünebiliriz. Ancak video Türkçe olduğu için yabancı reklam gösterimi olmayabilirdi. Dolar hesabıyla verilen reklamlar daha fazla kazandırıyor ama bu videolarda bunu hesaba katmaya gerek yok. Youtube videolarının kazandırmasında güzel bir faktörde video youtubede durduğu ve izlenmeye devam ettiği sürece sürekli kazandırmaya devam eder. Tüm bu hesaba bakınca eğer Sedat Peker videoları reklam geliri elde etseydi 300 bin liradan fazla gelir elde ederdi. Ancak bir durum daha var. Youtubede çıkan reklamlar videonun içeriğine göre çıkıyor. Yani kamera yada tripod reklamı bu videolarda çıkabilirdi. Eğitim videosu ise çıkmayabilirdi. Kitap ve yayınevleri ile ilgili reklamlarda çıkabilirdi. Yine de hatırlatmakta fayda var. Youtube reklam politikalarında şiddet, tehdit vs. içeren videolarda reklam yayınlanmayacağı yazıyor. Sedat peker’in videolarında şiddet, tehdit olup olmaması da youtubenin kendi algoritmasıyla ilgili, ona biz karar veremeyiz.

Youtubeden iyi para kazanılıyormuş diye düşünmeye başlamışsınızdır. İlk başta ortalama 1000 izlenmeye 1 lira kazandırıyor olması hayal kırıklığı gibi olsada, totale bakınca gözlerin parladığı anlaşılıyor. Ama youtubede içerik üretmek video çekmek ve izlenme elde etmek o kadar kolay değil. Bu uzun bir süreç ya da iyi bir şans.

ÖNERİLEN MAKALE

Editörlerimiz tarafından önerilen makaleleri aşağıda listeledik. Önerilen makaleler güncel konulardan, en çok okunan makalelerden ya da haberlerden seçilmektedir.

BUZUL SUYU TAŞIMACILIĞI
Etrafına bakıp gördüğün her şey… işte bunlar çevreyi oluşturuyor. Kimi canlı kimi cansız, kimi var ki insan tarafından oluşturulan beşeri unsurlar. Bu beşeri unsurlar

Okumaya devam et

 

ÖNERİLEN MAKALE

Editörlerimiz tarafından önerilen makaleleri aşağıda listeledik. Önerilen makaleler güncel konulardan, en çok okunan makalelerden ya da haberlerden seçilmektedir.

KÜRESEL ISINMAYI ABARTIYOR MUYUZ
Küresel usınmayı abartmaya gerek yok. Dünyanın yaratılışından bu yana dünyanın başına ne felaketler geldi. Dünya karaları yer değiştirdi bu sırada çok büyük deprem

Okumaya devam et

 

 

HEMEN 2 KAT KAZAN

Gıdanın geleceği hakkında yazan 2 kat kazanıyor.

Hemen Başla

 

 

#kendiniispatla

Birlikte bilgi oluşturalım

 

HEMEN KAZAN

Hemen içerik yazmaya başla ve kazan

Hemen Başla

 

Bilim
Nasıl yapılır
Siyaset
Toplumsal olay
Sağlık
İş hayatı
Teknoloji
Ürün açıklama
Psikoloji
Copyright © 2015 www.kendiniispatla.com. Tüm hakları saklıdır. info@kendiniispatla.com