#kendiniispatla
#kendiniispatla
Birlikte bilgi oluşturalım
Birlikte bilgi oluşturalım

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

Bu sitedeki içerikler profesyonel ve amatör yazarlar tarafından oluşturulur. Bu yazının doğruluğunu garanti edemeyiz.

Tarikat

orman yağmuru çeker mi

Tarikat yol demek. Tarikat ehli der ki rehbersiz gidemezsin. Her tarikat kendi yolunu över diğer yolları söver. Benim bilgisayarım bozulunca bilgisayarcıya camım kırılınca camcıya ayakkabım dikiş atarsa ayakkabıcıya giderim. Tarikat derki ben hepsini yaparım, başka bir tarikat derki o anlamaz ben anlarım. Mesele basit aslında, mesele net ama yol net değil ve bu çok tuhaf. Madem herşeyden anlıyorsun o zaman Kur'an-ı Kerim senin tarikatın yani senin yolun. Herşeyden anlayan bir kitabımız var ve herşeyi somut yaşamış örnek peygamberimiz var. Kur'an-ı Kerim'e uygun hadisimiz sünnetimiz var. Yine Kur'an-ı Kerim'e uygun mealimiz tefsirimiz fıkıhımız var. Herşeyi gösteren birşeylerimiz var. Bunlar varken tarikat niye var acaba. Tarikat yol demek ve aynı amaca giden çeşitli yollar olacak tabiki. Ama herkes aynı yoldan gidemez bunu da bilmek gerek.

Bir dağ var ve tepesinde buz gibi akan su var. Tepeye ulaşan herkes susamış olacak elbette. Düdük çaldı sur üflendi ve yarış başladı. Altı yerden 60 santim yüksek dört çeker bir jeep kestirme olan toprak yolu seçti, altı yere sürten önden çekişli bir otomobil asfalt yolu seçti. Birinin yolu kestirme ama zorlu birinin yolu uzun ama engelsiz. Araçların biri dayanıklı biri hızlı. Yani herbiri özelliklerine uygun yolu seçip hedefe varmak istiyor. Yolda ara sıra mola veriliyor. Molada birileri taktik veriyor. Dört çekere engelsiz asfalt yolu seç diyor, otomobile ise kestirme yolu seç diyor. Aslında kolaya kaçmayı tavsiye ediyor araçların özelliklerini bilmeden yada bildiği halde. Yeni güzargahlarında seyir eden otomobil paramparça olmuş vaziyette tepeye ulaşırken çoktan varacağı tepeye engelsiz ama uzun yoldan gelen dört çeker ancak gelebiliyor. Her ikiside tepeye fıtratlarına yani özelliklerine uygun yollardanda aynı anda gelebileceklerken kendilerine uygun olmayan yollardan yıprana yıprana yine aynı anda vardılar. Yıpranmak onlar için hiçbirşey değiştirmedi. Yine aynı anda varıp sularını aynı anda içtiler. Değişen şey ise biri hasar gördü biri ise normalinden çok daha fazla yakıt harcadı.

Deprem Sıcaklık İlişkisi
O zaman sıcaklık deprem ilişkisine bir de tersten bakalım. Yani deprem olduğu zaman hava sıcaklığı artar mı. Bu da imkansız görünüyor çünkü güneş ışınlarına dünyadan

Okumaya devam etToplumsal
Deprem Sıcaklık İlişkisi
O zaman sıcaklık deprem ilişkisine bir de tersten bakalım. Yani deprem olduğu zaman hava sıcaklığı artar mı. Bu da imkansız görünüyor çünkü güneş ışınlarına dünyadan

Okumaya devam etToplumsal

Biz insanlarda öyle değilmiyiz. Her birimizin farklı özellikleri var. Her birimizin amacı aynı olduğu halde yanlış yönlendirmelerle yani bizi tanımayan bizim özelliklerimizi bilmeyenlerin çizdikleri yollarda seyrederken harap olmuyormuyuz. Elbette hedefe ulaşıyoruz yada en azından niyetimiz bu. Ama birimiz pilot olsa ona da karadan mı git diyecektik.

Tarikatlar bütün şoförlere aynı yolu çizmiyor mu, tarikatlar uçağa da otomobilede dört çekerede aynı yolu tarif etmiyor mu. Bunu yapmasa bile tanımadan özelliğimize uymayan yolu tarif etmiyor mu.

Tarikat yol demek. Anlamı güzel. Herkesin yolu olmalı. Ama yolu doğru olana yeni yol çizen de tarikat yolu olmayana yol çizende tarikat. Herşey mi bu tarikat. Sanki zenginede sadaka ver fakirede sadaka ver gibi birşey.

Aslında hedefe giderken takla atanı düze çevirmek yoldan çıkanı yola koymak değilmidir tarikat. Namaz kılan adama namaz kılmayı öğretmek değil namaz kılmayana namazı anlatmak değilmidir tarikat. Yol değilmidir tarikat, yoksa yanlış yola sevketmekmidir.

Tarikat kötü birşey değildir. Ama tarikat her güzel şey nasıl kullanılıyorsa işte öyle kullanılan birşey mi oldu hep. Adres soran birine önce kendini eve bıraktırıp sonra adres veren midir tarikat. Adresi bilen birine adres tarif etmek midir tarikat. Yoksa adres bilenin kafasını karıştırmak mıdır.

Allah'ın sevdiği kulları var sevmediği kulkarı da var, çok daha öte sevdiği kulları da var. Bunu anlamak çok zor değil. Aynı şeyi biz insanlara da kendinden biraz vermiş. Sevdiğimiz çok sevdiğimiz yada sevmediğimiz var. Durduk yere değil sebepleri var elbette. Nasıl ki zalimi varsa alimi de var elbette. Nasıl ki kötü varsa iyide var elbette. Yani bize yol gösterecek insanlar olmalı. Ama yolunu bilene değil yolu olmayana. Yolda gidene değil yoldan çıkmış olana. Hedefe doğru gidene değil hedeften şaşmış olana.

Tarikat ve Evliya gerçeklerine laf dediğim yok. Güzel anlamları kötüleştirene diyeceğim laf çok. Laf çok ama düşünmeyeni kandırmak kolay ya. Kandırılmak isteyene de daha fazla diyeceğim birşey yok.

Biri dört çekere asfaltan git biri toprak yoldan git biri uçarak git biri denizden git derse hepsinin doğru demesi mümkün olmaz. Sen sana uygun yoldan git uygun yolu Kur'an-Kerim tarif etmiş. Takılırsan Allah'ın verdiği aklını kullan. Yine takılırsan vicdanına sor. Yine de takılırsan takıldığın nokta ile ilgili alime danış ama kitabından asla vazgeçme.

ÇOK OKUNANLAR
Orman Yağmuru Çeker mi?
Orman yağmuru çeker mi acaba. Halk dilinde ormanlık alanların yağmuru çektiğini çok duyduk. Acaba gerçekten

Okumaya devam et
İklim Değişikliği Nedir?
İşte bu ortalama değerlerin değişmesi iklim değişikliği oluyor. İklim değişikliğinin etkileri canlı cansız tüm varlıkları

Okumaya devam et

 

ÖNERİLEN MAKALE

Editörlerimiz tarafından önerilen makaleleri aşağıda listeledik. Önerilen makaleler güncel konulardan, en çok okunan makalelerden ya da haberlerden seçilmektedir.

Bulutlar Nasıl Oluşuyor
Yeryüzünden buharlaşan suyun atmosferde yoğunlaşıp asılı durmasıyla bulutlar oluşur. Bu tanımı daha basit bir

Okumaya devam et
Ekosistem Bozulması 10 örnek
Bu yazıda ekosistem nedir, ekosistem bozulmasına örnekler vererek açıklayacağız. Verdiğimiz örnekler dünyada yaşanmış ekosistem bozulmaları olacaktır. Bunlardan bazılarını

Okumaya devam et
İklim Değişikliği Nedir?
İşte bu ortalama değerlerin değişmesi iklim değişikliği oluyor. İklim değişikliğinin etkileri canlı cansız tüm varlıkları

Okumaya devam et

 

 

 

Bu yazımızı beğendiysen paylaşarak daha çok kişinin okumasını sağlayabilirsin. Ayrıca sende bize makale yazarak para kazanabilirsin.

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

#kendiniispatla

HEMEN KAZAN

Hemen içerik yazmaya başla ve kazan

Hemen Başla