#kendiniispatla
#kendiniispatla
Birlikte bilgi oluşturalım
Birlikte bilgi oluşturalım

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

YUMURTA CANLI MI

yumurta canlı mı

Yumurta içerisinde bir canlı gelişimi olması sebebiyle yumurta canlı mı değil mi siz karar verin. Yumurtanın dışı cansız içi canlı yani midye gibi düşünebilirsiniz. Bu yazının devamında yumurta hakkında çok ilginç bilgiler öğreneceksiniz ve yumurta canlı mı cansız mı siz karar vereceksiniz. Yumurtanın canlı olup olmaması yenilir mi yenilmez mi sorusunu da aklımıza getiriyor. Şimdi enteresan incelememize bakalım.

YUMURTA YENİR Mİ

Neredeyse hepimiz kahvaltıda yumurta tüketiyoruz. Yumurta kalsiyum kaynağı ve oldukça faydalı bir gıda. Ancak yumurta hakkında biraz derin araştırınca farklı bir boyut ortaya çıkıyor. Bu yazıda bilimsel veriler eşiğinde bahsettiklerim bilimsel bir araştırma sonucu değil. Sadece bilimin vermiş olduğu mantıksal düşünce ile vardığım sonuçlardır. Şimdi yumurta hakkında vardığım enteresan şeye bakalım.

YUMURTA NEDİR

Yumurta içinde civcivin gelişim sağladığı bir ortamdır. Tıpkı anne karnında gelişim sağlayan bebek gibi civcivde yumurtanın içinde gelişim sağlıyor. Ne kadar büyük bir benzerlik var öyle değil mi. Ayrıca isminin yumurta olması da tuhaf ve çok gerçekçi değil mi.

ÜREME VE YUMURTLAMA

Tüm memeli hayvanlar insan gibi çiftleşir ve insan gibi ürer. Yani biyolojik olarak durum bu. Erkeğin spermi dişinin yumurtalığına ilerler ve yumurtalığa giren sperm yumurtalıkta döllenir. Çok tuhaf değil mi yumurtalıkta döllenme oluyor ve yumurta oluşuyor. Yumurtalık ve yumurta ne kadar da uyumlu ve benzer kelimeler.

Birde kuş türlerinin çiftleşme ve üremelerine bakalım. Mesela horoz ve tavuk örneğinden gidelim. Memelilerdeki gibi çiftleşme gerçekleşiyor ve tavuğun yumurtalığında döllenme ile yumurta oluşuyor. Buraya kadar kuşların ve memelilerin ortak noktası çok. Şimdi iş biraz değişecek.

Tavuğun yumurtalığındaki yumurta tavuğun metabolizması gereği dışarıya atılmak zorunda. İşte bu kısımda bol kalsiyumlu esnek bir yapı yani yumurta dışarıya bırakılıyor. Yumurtanın içinde ne olmasını beklersiniz. Tabiki sperm ve yumurta. Yumurtanın içindeki sperm ve yumurta döllenmişse civciv olacak eğer döllenmemişse sofralarımıza en sevdiğimiz gıdalardan biri olacak. Ne kadar da benziyor memelilerin ve kuşların yumurtlamaları. Evet evet yumurtlama diyorum. Cinsel hayatta yumurtlama dönemi diye bir şey var biraz araştırabilirsiniz.

YUMURTADA VE RAHİMDE GELİŞİM

Memelilerde ve kuşlarda yavrunun gelişimi aynı. Memelilerde rahimde gelişim olurken kuşlarda yumurta içinde gelişim gerçekleşiyor. Memelilerde yavru göbek bağından beslenirken kuşlarda yavru yumurta içindeki sıvıdan besleniyor. Memelilerde yavru büyüdükçe karın şişiyor kuşlarda yavru büyüdükçe yumurta içindeki yeri çoğalıyor. Sonuçta yavru için her iki ortamda yavru gelişimine elverişli.

YUMURTA MI YİYORUZ YAVRU MU

Acaba biz insanlar kahvaltılarımızda yumurta yerken yavru mu yiyoruz diye düşünmeden edemem. Tabiki yavru yemiyoruz ama yavru gelişimine elverişli bir ortam var ve henüz yavru oluşmamış. Yediğimiz şey bu. Acaba yumurtayı bekletsek içinde yavru oluşur mu sorusu da akla geliyor. Döllenmemiş kuluçkulanmamış yumurtayı ne kadar bekletirsek bekletelim yavru oluşmaz sadece yavru oluşumuna elverişli ortamı bayatlatmış oluruz. Tabiki döllenmiş ve kuluçka sürecindeki yumurta için aynı şeyi söyleyemeyiz.

ARTIK YUMURTA YER MİSİN

Acaba bu bilgiler bizi yumurta yemekten alıkoyarmı. Yumurta kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olduğu gibi diğer birçok hayvanında en sevdiği yiyeceklerden biri. Avcı kuşların ve yılanların kuş yuvalarından yumurta çaldığını duymuşsunuzdur. Ayrıca bir çok hayvanın yeminde yumurta katkısı olduğunu da duymuşsunuzdur. Sonuç olarak bütün canlılar asırlardır severek yumurta tüketiyor ve sağlığa katkısı olduğunu biliyor. Yumurta içeriğinin neden çok besleyici olduğu açık ortada değil mi. Öyle vitamin ve mineralli ki içinde canlı gelişiyor ve gelişimini tamamlayıp büyüyor. Demekki yumurta besleyici büyütücü ve sağlıklı bir gıda.

Tüm bunlara bir benzerde balıkların yumurtası. Balık yumurtası da kuş yumurtası gibidir. Tek farkı balıkların çiftleşme şekli ve yumurtanın döllenme şeklidir.

Yumurta son derece sağlıklı bir gıdadır. Tüketilmesinin hiçbir sakıncası yoktur. Kalsiyum kaynağıdır. Mümkün oldukça doğal organik beslenen ve hareket eden tavukların yumurtasından tüketmeye çalışın.

ÇOK OKUNANLAR
Orman Yağmuru Çeker mi?
Orman yağmuru çeker mi acaba. Halk dilinde ormanlık alanların yağmuru çektiğini çok duyduk. Acaba gerçekten

Okumaya devam et
İklim Değişikliği Nedir?
İşte bu ortalama değerlerin değişmesi iklim değişikliği oluyor. İklim değişikliğinin etkileri canlı cansız tüm varlıkları

Okumaya devam et

 

ÖNERİLEN MAKALE

Editörlerimiz tarafından önerilen makaleleri aşağıda listeledik. Önerilen makaleler güncel konulardan, en çok okunan makalelerden ya da haberlerden seçilmektedir.

Bulutlar Nasıl Oluşuyor
Yeryüzünden buharlaşan suyun atmosferde yoğunlaşıp asılı durmasıyla bulutlar oluşur. Bu tanımı daha basit bir

Okumaya devam et
Ekosistem Bozulması 10 örnek
Bu yazıda ekosistem nedir, ekosistem bozulmasına örnekler vererek açıklayacağız. Verdiğimiz örnekler dünyada yaşanmış ekosistem bozulmaları olacaktır. Bunlardan bazılarını

Okumaya devam et
İklim Değişikliği Nedir?
İşte bu ortalama değerlerin değişmesi iklim değişikliği oluyor. İklim değişikliğinin etkileri canlı cansız tüm varlıkları

Okumaya devam et

 

 

 

Bu yazımızı beğendiysen paylaşarak daha çok kişinin okumasını sağlayabilirsin. Ayrıca sende bize makale yazarak para kazanabilirsin.

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

İçerik yazarak para kazan

Hemen Başla

#kendiniispatla

HEMEN KAZAN

Hemen içerik yazmaya başla ve kazan

Hemen Başla